2014 yılına kadar, Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan öğrenciler ATT unvanı alarak ve KPSS’de yeterli puan alarak ATT olabiliyordu. Yani sağlık meslek lisesi mezunları için ön lisans veya lisans düzeyinde Acil Tıp Teknisyenliği bölümü okuma zorunluluğu yoktu. Ancak 18 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile sağlık lisesi öğrencilerinin ATT  kadrosuna atanma durumları ortadan kaldırıldı.

Yeni düzenlemeye göre, sağlık meslek lisesi mezunlarının en az lisans düzeyinde Paramedik bölümü bitirerek ATT olması gerekiyor. Bu düzenleme kendisi ile beraber yeni değişiklikleri de getirdi. Bundan sonra sağlık liselerinde ATT bölümü olmuyor. Bu bölüm yerine  sağlık bakım teknisyenliği bölümü açıldı. Bu bölümden mezun olanlar, liseyi bitirdikten sonra sağlık bakım teknisyenliği olarak atanabilecek.

Sağlık meslek liselerinden daha önce mezun olmuş olanlar ve şuanda bu liselerde okumakta olanlar ATT unvanı alabilecek; ancak bu alanlara olan atamalar da düşük oranda olacak dolayısıyla son sağlık meslek lisesi mezunları genelde özel sağlık kuruluşlarında kariyer yapacaklar.