Sağlık Bakanlığı, sayıları giderek artan iş garantili sağlık meslek liseleri için yeni bir düzenleme yaptı. Açılan meslek liselerinin yetiştireceği Acil Tıp Teknisyenleri 2023 yılında, bakanlığın ihtiyacı olan Acil Tıp Teknisyenleri sayısının 2 kat fazlası olacağı için bakanlık düğmeye basarak radikal kararlar aldı. Bu kapsamda, artık liseden mezun olan Acil Tıp Teknisyenleri ile lisans mezunu paramediklere kademelendirme farkı geldi.

Kademelendirme Farkı Nedir?

Alınan yeni karar çerçevesinde, sağlık meslek liselerine kayıt olan öğrencilere ATT yetkisi değil, ‘sağlık bakım teknisyeni ‘ statüsü verildi. 4 yıllık lisans mezunlarına ise, ‘Paramedik’ statüsü verildi. Yani bu alanda kariyer yapmak isteyen bireyler aşağıdaki eğitim kademelerine göre kariyerlerini planlayabilecekler

  1. Sağlık bakım teknisyenliği  (sağlık meslek lisesi mezunları)
  2. Paramedik (4 yıllık lisans mezunları)

Sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olanlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “Sağlık bakım teknisyeni” unvanı ile çalışabilirler. Üniversiteye girişlerde Paramedik  bölümleri için ayrıca ek puan verilmektedir. 2 yıllık meslek yüksek okulları için orta öğretim başarı puanı ile sınavsız geçiş hakları bulunmaktadır.